Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Vajina girişinden yaklaşık 2 cm içeride bulunan ve görüntüsü bir zarı andırdığı için kızlık zarı denilen, tıbbi adı hymen olan ve hiç bir fonksiyonel özelliği olmayan kızlık zarı, cinsel ilişki, genital bölge travmaları, zorlama, tecavüz ya da mastürbasyon sırasında zarar görebilmektedir.

Zarar görmüş kızlık zarlarında ilişki ile kanama olmayabilir. Hatta esnek yapılı kızlık zarlarında önceden her hangi bir ilişki olmasa da kanama olmayabilir.

Ülkemiz ve benzeri kültürlerde gerdek gecesi bekaret kanaması çok önemli bir olgudur.

Bu yüzden bazı kadınlar, ilişkide kanama olmasını istedikleri için yardım istemektedir.

Kızlık zarında meydana gelen yırtığın onarılması ve ilişkide kanama olması için yapılan işleme kızlık zarı dikimi yani “hymenoplasti” denir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimini Ankara Çukurambar’da bulunan muayenehanemde yapıyorum. İşlem sırasında herhangi bir şey hissetmemeniz için anestezi doktorumuz kolunuzdan bir damar yolu açıp size bir ilaç veriyor ve uyuyorsunuz. Buna sedasyon anestezi deniliyor. 

Kızlık zarı dikimini beklentiler doğrultusunda iki şekilde yapıyorum biri geçici kızlık zarı dikimi, diğeri kalıcı kızlık zarı dikimi. 

Geçici kızlık zarı dikimi işleminde, ilişki tarihi belliyse en fazla 7-10 gün öncesinde bu işlemi yapıyorum. Geçici kızlık zarı dikiminde zarar görmüş kızlık zarı, cerrahi müdahale ile onarılır ve 7-10 gün içinde girilecek ilişkide kanama olur.

Henüz belli olmayan ya da uzak bir zaman da planlanan bir ilişki tarihi varsa kalıcı kızlık zarı dikimi işlemini yapıyorum. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep yöntemini uyguluyorum. Bu yöntemde vajina arka duvarından alınan ince bir dokuyla yırtılmış olan kızlık zarı arasından yeni bir kızlık zarı yapılır. Böylece iyileşme sürecini tamamladıktan sonra yıllar sonra bile ilk ilişki yaşanırsa işlem kalıcılığını korur.