Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Vajina girişinden yaklaşık 2 cm içeride bulunan ve görüntüsü bir zarı andırdığı için kızlık zarı denilen, tıbbi adı hymen olan ve hiç bir fonksiyonel özelliği olmayan kızlık zarı, cinsel ilişki, genital bölge travmaları, zorlama, tecavüz ya da mastürbasyon sırasında zarar görebilir.

Zarar görmüş kızlık zarlarında cinsel ilişki ile kanama olmayabilir. Hatta esnek yapılı kızlık zarlarında önceden her hangi bir ilişki olmasa da kanama olmayabilir.

Ülkemiz ve benzeri kültürlerde gerdek gecesi bekaret kanaması çok önemli bir olgudur.

Bu yüzden bazı kadınlar, ilişkide kanama olmasını istedikleri için yardım ister.

Kızlık zarında meydana gelen yırtığın onarılması ve ilişkide kanama olması için yapılan işleme kızlık zarı dikimi yani “hymenoplasti” denir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi muayenehane koşullarında sedasyon anestezi ile yapılan bir işlem.

Kızlık zarı dikimi beklentiler doğrultusunda iki şekilde yapılabilir, biri geçici kızlık zarı dikimi, diğeri kalıcı kızlık zarı dikimi. 

Geçici kızlık zarı dikimi işleminde, ilişki tarihi belliyse en fazla 7-10 gün öncesinde işlem yapılır. Geçici kızlık zarı dikiminde zarar görmüş kızlık zarı, cerrahi müdahale ile onarılır ve 7-10 gün içinde girilecek ilişkide kanama olur.

Henüz belli olmayan ya da uzak bir zaman da planlanan bir ilişki tarihi varsa kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi yapılır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep yöntemi uygulanır. Bu yöntemde vajina arka duvarından alınan ince bir dokuyla yırtılmış olan kızlık zarı arasından yeni bir kızlık zarı yapılır. Böylece iyileşme sürecini tamamladıktan sonra yıllar sonra bile işlem kalıcılığını korur.