Kızlık Zarı

Kızlık zarı dikimi Ağrı

Kızlık zarı hiçbir fonksiyonel özelliği olmayan vajina girişinin 1-2 cm içerisinde yer alan kılcal damarlar ile kaplı zardır. Tıp dilinde yani Latince’de kızlık zarına Hymen denir. 

Kızlık zarı dikim işlemine Himenoplasti denmektedir. Kızlık zarı dikimi için hastanın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Kızlık zarı esnek yapıya sahiptir bu nedenden dolayı girilen ilk ilişki olsa bile kanama olmayabilir. Kızlık zarı her kadında aynı şekilde olmayabilir.

Kızlık zarının yapısını ancak bir kadın doğum hekimi tarafından muayene sonucu öğrenebilirsiniz. Kızlık zarı muayenesi acı ve ağrılı bir işlem değildir. Yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

Ağrı kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Geçici ya da kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında bilgi almak için lütfen kliniğimizle iletişime geçiniz.

Foto Galeri

Kızlık zarının çeşitleri şu şekildedir;

Kızlık Zarı Çeşitleri;

  • Septalı, bölmeli kızlık zarı
  • İmperfore, deliksiz kızlık zarı
  • Anüler, halka şeklinde kızlık zarı
  • Labial, dikey yarıklı kızlık zarı
  • Kribriform, kalbursu kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır. 
  • Yarı septalı, yarı bölmeli kızlık zarı
  • Kresent, yarım ay kızlık zarı
  • Fimbrial, tüp benzeri kızlık zarı olarak adlandırabiliriz. 

Kızlık zarı dikimi 2 yöntem ile yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ve Geçici kızlık zarı dikimi.

  • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi; 

Kalıcı kızlık zarı dikimi için hasta  ilişki tarihi belli değilse yapılan, 10-20 gün aralığında iyileşen ve, yapıldıktan 1 hafta sonrasından itibaren yıllar sonra bile ilişkiye girse kalıcılığını koruyan kanama olan kalıcı kızlık zarı işlemidir. Her iki yöntemde de kullanılan dikiş materyalleri farklıdır ama yapılan işlem sonucu iki yönteminde dikişler kendiliğinden eriyecektir. Böylelikle dikiş aldırma gibi bir konu söz konusu değildir. 

  • Geçici Kızlık Zarı Dikimi; 

Geçici Kızlık Zarı Dikiminde hastanın ilişkiye girileceği gün belli ise ilişki tarihinden 7-10 gün öncesinden işlem yapılması doğru olmaktadır. Yapılan işlem esnasında kullanılan aletler ve  cerrahi materyaller sebebiyle 7-10 gün arası kalıcılığını korumaktadır. Geçici kızlık zarında ilişki tarihi büyük önem arz etmektedir. Eğer 10 gün sonra ilişkiye girilmezse tekrar eski halini alacaktır ve işlem bu sebeple boşuna yapılmış olacaktır. İlişki tarihiniz net eğil ise mutlaka doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz ve kalıcı yöntem ile yapılmasını tercih etmelisiniz. Doktorunuz bununla ilgili detaylı bilgiyi verecektir.  

Kızlık Zarı Dikim İŞlemi Kaç Dakika Sürüyor?

Kızlık zarı dikim işlemi yaklaşım 25-30 dakika kadar sürmektedir. Bu süre içinde hasta anestezi doktorunun uyguladığı sedasyon anestezi ile uyumakta olup, hiçbir şey hissetmemektedir. İşlem sonrası yaklaşık 15-20 dakika dinlenen hastamız yarım saat sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Ağrı Kızlık Zarı Kalıcı ve Geçici Fiyatları; 

Kızlık zarı onarımı işlemi özel kliniklerde ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Hymenoplasti işlemi için iki fiyatımız vardır. Geçici ve kalıcı olması işlemin fiyatını değiştirmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi ile ilgili fiyat bilgileri için lütfen kliniğimizle iletişime geçiniz.  ’dir. Bu fiyatın içinde kontrolünüz de dahildir, yani 3 hafta sonrası yapılacak kontrol içinde ayrıyeten bir ücret edemeyeceksiniz. 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Süreç;

İşlem sonrası hafif bir kanamanız,  lekelenmeleriniz vs olabilir, bu durum normaldir. Eğer geçici kızlık zarı onarımı yapıldıysa İlişki gününe kadar havuz, deniz, hamam sauna gibi ortamlardan uzak durmalısınız ve ayakta duş almalısınız. Dikişler kendiliğinden eriyecektir. 

Kalıcı Kızlık zarı onarımı işlemi  yapıldıysa,  İşlemi takip eden 10-15 gün hafif kanamalarınız olabilir. İşlem sonrası yaklaşık Üç hafta deniz, havuz, hamam, sauna gibi enfeksiyona sebep olacak ortamlardan uzak durmalısınız ve ayakta duş almalısınız. Dikişler kendiliğinden eriyecektir yani dikiş aldırmanızı gerektirecek bir durum yoktur.