Kızlık Zarı

Kızlık zarı dikimi Mersin

Hymen, halk arasında ki tabir ile kızlık zar; vajinanın 1 cm içerisinde bulunur. Vajina girişini tamamen kapatmaz. Hymen de ki açıklıktan adet kanı çıkmaktadır. Kapalı kızlık zarında adet çıkışı olmadığı için adet kanı birikir ve tıbbi sorunlara yol açabilir. Bu durum cerrahi bir işlem ile onarılabilir. Kızlık zarının herhangi bir fonksiyonel işlevi yoktur. Bazı toplumlarda kızlık zarına oldukça önem verilir. Kadının daha önce ilişkiye girip girmediğinin göstergesidir gibi yanlış bakış açıları vardır. Bu sebeple kızlık zarı dikimi için kadın doktora başvurmaktadır. 

Kızlık zarı dikimine hymenoplasti denir. Hymenoplasti, daha önce herhangi bir sebep ile yırtılmış kızlık zarını tekrar onarıp ilk ilişkide kanamasını sağlayan cerrahi bir işlemdir. Uzman jinekolog tarafından özel muayenehanelerde, kalıcı kızlık zarı diken devlet hastanelerinde, kalıcı kızlık zarı diken özel hastanelerde, kalıcı kızlık zarı diken kliniklerde işlem yapılmaktadır.

Mersin kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Geçici ya da kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında bilgi almak için lütfen kliniğimizle iletişime geçiniz.

Kızlık zarı yapısı her kadında farklı olabilir. Kızlık zarı genellikle ilk ilişkide yırtılıp kanamaktadır. Kızlık zarı yapısına bağlı bazen yırtılma ve kanama gerçekleşmez.

Kızlık zarı çeşitleri;

 • Kresent – yarım ay kızlık zarı
 • Labial – dikey çentikli kızlık zarı
 • İmperfore –  deliksiz kızlık zarı
 • Fimbrial
 • Septalı –  bölmeli kızlık zarı
 • Yarı septalı – yarı bölmeli kızlık zarı
 • Anüler –  halka şeklinde kızlık zarı
 • Kribriform, kalbursu kızlık zarı 

 

Kızlık zarı muayenesi uzman jinekolog tarafından yapılır. Acı veren bir muayene şekli değildir. Çıplak göz ile muayene edilir. Kızlık zarı yapısı ile ilgili en net sonucu muayene ile alırız. 

Kızlık zarı dikimi yapılması için, hastanın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aksi halde işlem yapılmamaktadır. 

Kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) iki yöntem de yapılmaktadır;

Mersin kalıcı kızlık zarı dikimi: Belirli bir ilişki tarihi yoksa kalıcı işlem tercih edilir. Dikiş 10-20 gün aralığında iyileşmektedir. İşlemden sonra yıllarda geçse girilecek olan ilk ilişkide kanama ve yırtılma olacaktır. Kızlık zarı dikiminde dikiş aldırma gibi bir durum yoktur. Atılan dikiş kendiliğinden iyileşmektedir. 

Geçici kızlık zarı dikimi: Belli bir ilişki tarihi varsa, ilişkiden 1-7 gün aralığında geçici kızlık zarı yapılmalıdır. İşlem yapıldıktan sonra ilişki tarihi 7 günü geçerse kızlık zarı tekrar eski halini alabilir. Atılan dikişler partneriniz tarafından anlaşılmaz. Ancak jinekolog muayenesi sonucu anlaşılabilir.

Kızlık zarı dikimi lokal veya sedasyon anestezisi ile yapılmaktadır. Hangi anestezi ile yapılacağını doktor tıbbi bir engel görmediyse hasta tercihi ile karar verilir. 

Lokal anestezide sadece işlem olacak bölge uyuşturulur. İşlemi yapan doktor tarafından uygulanabilir. Sedasyon anestezisi ise anestezi doktoru tarafından uygulanır. Hasta derin bir uykuya dalar ve herhangi bir şey hissetmez. İşlem bittikten sonra uyandırılır. 

Kızlık zarı dikimi işlemi 30 dakikada bitmektedir. İşlemden sonra 15 dakika kadar hasta dinlenir ve sonrasında günlük yaşantısına devam eder. İşlemden sonra doktorun belirteceği durumlara dikkat etmek gerekir;

 • İşlem sonrasında lekelenme ve kanama görülebilir bu durum normaldir.
 • kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra üç hafta havuza, denize girilmemelidir. Dikişlere su temas edecek aktivitelerden uzak durulmalı ve ayakta duş alınmalıdır. Enfeksiyon durumu olmaması için doktorun yazacağı antibiyotik düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 
 • Ata binmek, bisiklete binmek gibi sporlar yapılmamalıdır. 
 • Geçici kızlık zarı dikiminde ise ilişki tarihine kadar dikkat edilmelidir.
 • Doktorun önerdiği tarihte kontrol muayenesi yapılmalıdır.

Mersin Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi fiyatı farklıdır. Muayenehanemizde Kızlık zarı dikimi işlemi ile ilgili fiyat bilgileri için lütfen kliniğimizle iletişime geçiniz.  ’dir. Bu fiyata işlem, anestezi ve tek kontrol muayenesi dahildir.